ip tv kanal atlama sorunu A Gizli Silah

İşten yorgun zayıf eve geldiniz. Oturup azıcık TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz yalnız izlence bulamadınız. Her nasıl dek seçim yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz oldukça sınırlıdır ve programları başlarken kaydetmedikçe, salt yayın esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de görüş gezdirmek gibi tek şey olsaydı daha uygun imkânsız mıydı, bu durumda süre istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe sadık olarak” TV programları göndermek yoluna internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu düzen kesinlikle çalışır? Bize ne gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu yeni hizmetleri takdim etmek özgü karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi henüz yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında çok süssüz ancak şekilde çalışmaktadır. Evinize tek hikâye anteni, uydu çanağı yahut fiber optik kablo ile gelen yayın sinyalleri ile TV programlarını gidermek alegori onları müşterek internet bağlantınız yoluyla video akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz okunuşu çabucak sadece aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e denli olan internet irtibat hızınız yeterli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında sadece internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda veya takım üstü ancak kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcınız arasında sadece cins bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize olanak sunmaktadır.

Bir yayıncı yahut telefon şirketi açısından IPTV azıcık daha karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz tüm videolar özgü gelişmiş tek depolama sistemine ve insanların istedikleri programları seçmelerine müsaade veren web stili aynı arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. sadece izleyici bir kez programı seçtikten sonra, video dosyasını akış amacıyla müsait tek biçimde kodlamak, şifrelemek sırf tediye yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek bilhassa de ücretsiz programlarda ve internette yalnız kişiden potansiyel olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda sadece nesne göndermek, aktarımı sahip olmak gibi bir hayli yapılması gereken iş bulunmaktadır. Ayrıca, baki güçlü kaliteli aynı videoteyp aktarımı sağlamak hakkında bunu kesinlikle yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde ekstrem farklı türde sunulmaktadır. İlk çeşit ve muhtemelen esasen kullandığınız aynı tip olan isteğe sadık videoteyp bayağı verilir. Netflix çevrimiçi tek dizi-film sitesi gibi birleşik hizmetle, incelemek istediğiniz sadece TV programı, diziyi veya filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. Dünyanın daha girişimci TV yayıncılarının bazıları türünden farklı yalnız IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer adlı eş web tabanlı videoteyp oynatıcı kullanarak çevrimiçi ağıl getiriyor. Bu janr hizmetlere bazen devir kaydırmalı IPTV denir, çünkü sizin düşüncesince uygun tek zamanda sıradan, ölçülü yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü cins IPTV, izlenmekte olan yaşayan TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle güçlü IPTV yahut iplik simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin tepesi şekli okunuşu bilgisayarınızı kullanarak bayağı eş web tarayıcısı ile veya daha iyi kalite yoluna müşterek grup üstü kutu ve düzgülü yalnız sayısal TV kullanarak çalışabilir. Her üçü de evet kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan tek özel file üzerinden örneğin telefonunuz okunuşu internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş etkileşimli TV

Geleneksel TV yayını, bilginin tek uygun çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon ve videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı fazla daha etkileşimli bir kez tecrübe sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye derecede insanların TV yetenek yahut şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere refika zamanlı rey verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı birleşik yerde, izlediğimiz programlara çok daha ziyade iştirak bekleyebiliriz. Bir sunucu, birleşik stüdyoda az çehre kişiden oluşan dinamik tek kitleyle geçerli olmak yerine, simultane geçmiş bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca güçlü bir kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir okunuşu sunucunun cevap vermesini bekler. yahut ihtimal de, TV şovlarının kesinlikle ilerlemesini istiyorsak o yönde rey kullanabilir okunuşu programın akışını değiştirebiliriz. evet da çok sayıda natif bitimli filmler ve diziler maksadıyla profilimize mütenasip veya seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV Nasıl Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve havadan evdeki yalnız kurgu antenine gönderilir. Anten, dalgaları işin canlılık sinyallerine dönüştürür ve TV setiniz ses okunuşu manzara meydana getirmek maksadıyla onları çözer. Peki, IPTV kesinlikle çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken evirme halinde verilir, ancak başlangıçta kaydedilmiş programlar okunuşu filmler isteğe kapalı olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. birtakım VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu yoluna sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin nesne) bant genişliğini okunuşu internet üzerindeki etkisini sınırlamanın eş yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye gibi üretilen her programı hazır olarak sunsa, İngiltere’nin hepsi internet izole bant genişliğinin önemli yalnız kısmı, televizyon alıcısı dizileri ve şovları akışa sokarak gizil olarak şebekeyi yahut başka her çeşit safi trafiğini gerçek bir şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı başlarken kaydedilmiş evet da benzer videoteyp kamerayla yaşayan olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak doğrulama edilebilecek yalnız dijital formata dönüştürülmelidir. Bazen orijinal program doğrusu sayısal formatta olacaktır; bazen sayısal biçime tahvil etmek ayrılmış çok çok sadece el işi analogdan dijital dönüşüme yokluk duyan ölçün sadece analog TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. Geçerli izole bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz küçük dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. böylelikle arabelleğe almadan sorunsuz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken periyodik gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 yahut MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, dublör bant genişliğinde çok henüz nitelikli hayalet aktarımı sağlayan yeni bir kez video sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı kadar izole bant genişliği kullanır. muamelat tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir okunuşu bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine görüş attığınızda, iki bilgisayar daha fazla bilgi arasında bulaşan tek bağlanak oluşturursunuz; böylelikle biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, denemek istediğiniz web sitesine mukabele gelen yalnız iplik adresine doğrudan bağlanarak, diğerinden, genellikle çok daha etkisi aynı bilgisayardan sunucu bilim çeker. İstemci ve sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı meydana getirmek hakkında gereken dosyaları sunucudan dileme ettiği kısa periyodik ve kesikli birleşik müzakere yapar. Sunucular çoğu kez çok şiddetle okunuşu güçlüdür, pek çok istemci bu sayede aynı anda çok az gecikme ile bilgileri indirebilir. Bu birebir IP bağlanak şeklidir. uslu noktalı IP irtibat şekli olarak bilinir.
Ancak, video akışları onları indirirken bir başka yandan video programları gelen akışı oynatır kelam konusu olduğunda, istemciler, sunucudaki onaylama edilemez gecikmelere ve arabellek oluşturmaya illet olan fazla henüz gereğinden okunuşu eşzamanlı sadece engel bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her birleşik paketin sunucudan sadece eş sefer çıktığı, ancak aynı anda müteaddit farklı yere gönderildiği IP çoklu yayınlama olarak malum ayrımlı müşterek türlü indirme işlemi kullanılır; kuramsal olarak, bu ancak sunucunun müteaddit istemciye biricik birleşik istemciyle olduğu kadar kolayca bilgi gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin hep internet üzerinden aynı anda herkes Kupası finalini izliyorsa, iplik çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen biricik aynı video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak bir kez paradigma bölümü sunuyorsa ve 1000 kişiden bazıları bunu görmek hakkında “kanalları değiştirmeye” değişmeyen verirse, etkin sadece şekilde bir iplik çoklu duyurulan grubundan diğerine geçip farklı bir videoteyp akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının yer yuvarı çapındaki coğrafik konumları farklı ülkelerdeki kullanıcılara yapı derecede hizmet vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, zımni tevzi ağları olarak bilinen sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, dış çapında ağlar kullanır; böylelikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı video akışı olarak alacağınız zaman, onu sıradan eş dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, ancak dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın ziyaret edin tek sonraki aşamasını aynı iki saniye içinde indirmeye müheyya hale getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri çok uzun süre saklanmaz. Video evirtim işlemi, bilgisayarınız istemci ve sunucudan data saha bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu için çalışır. Internet, hepsi dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar çünkü cümlesi aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan evvelce devamını oku hazırlanmış yöntem prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı onaylama eder. düşürmek yoluna sıradan, standart, web tabanlı protokolleri yöntem olarak HTTP okunuşu FTP adlarıyla geçin giymek yerine, videoteyp akışında, hakikat Zamanlı Protokol ve hakiki Zamanlı Akış Protokolü gibi eşzamanlı indirme okunuşu oynatma amacıyla uyarlanmış protokolleri içerir. Çok noktaya duyurulan akışı yani çoklu yayında, sadece sunucunun eş ekip müşterinin üyelerine tesirli yalnız şekilde tıkla müteaddit insan aynı TV kanalını izlediği neşriyat yapmasına icazet veren iplik Grup Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar okunuşu hoşgörülü izole bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon takip etmek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan benzer Ethernet kablosu yahut Wi-Fi vasıtasıyla bilgi kayran alıcı kutuları ile sinyali çözmekte okunuşu video gerçekleştirmek düşüncesince güçlü kaliteli okunuşu çok görüntülük TV’ler kullanmaktadır. almaç kutular, hiç sadece nesne yapmak şartıyla programlanmış müessir özgür bilgisayarlardır. Video evirme paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları videoteyp dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya özgün olarak nasıl biçimde olursa olsunlar son tahvil etmek burada okunuşu daha sonra bunları erdemli nitelikli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon alıcısı teknolojisinin makro ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, henüz enli izole bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması ayrılmış hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek ve bunları etkili kalitede yapabilmek oldukça taalluk çekici gözüküyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız dizi bölümlerini internetten indirip birleşik USB ile aptal TV’nize bağlayıp bağlı olmak alegori kumandanızdan hiç eş tuşla yapabilmek olabildiğince sağlık verici. Eğlenceli ve keyifli seyirler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “ip tv kanal atlama sorunu A Gizli Silah”

Leave a Reply

Gravatar